Hádzaná

Šport

2022

Vysvetlíme, čo je hádzaná, aké má ihrisko, pravidlá a pozície. Okrem toho vám povieme o jej histórii a o tom, čo je cieľom hry.

Hádzaná sa hrá vonku aj vnútri.

čo je hádzaná?

Hádzaná, hádzaná alebo hádzaná je a šport v ktorej dva tímy súťažia o kontrolu nad nafúknutou loptou, pričom ju ovládajú rukami a hodia do súperovej brány, čo sa rovná streleniu gólu. Hrá sa vonku aj vnútri a každý tím tvorí približne 7 ľudí.

Hádzaná je široko praktizovaný šport Európe, s pomerne menšinovým zastúpením vo zvyšku sveta, s výnimkou niektorých amerických krajín ako Brazília a Argentína, afrických krajín ako Tunisko, Egypt a Alžírsko a jedinej ázijskej výnimky Južnej Kórey. V týchto krajinách existujú mužské aj ženské profesionálne ligy a súťaže národné, regionálne a dokonca aj celosvetové, ktoré organizuje Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF) so sídlom vo švajčiarskom Bazileji.

Tento šport by sa nemal zamieňať s nástennou hádzanou, tiež nazývanou hádzaná, wallball alebo 1-wall, športom, v ktorom dvaja hráči súťažia o kontrolu lopty tým, že ju odrazia od steny. V anglosasko hovoriacich krajinách je bežné označovať tento šport ako hádzaná a podobne ako hádzaná tímová hádzaná alebo „tímová hádzaná“.

históriu hádzanej

Hádzaná má dôležitých predchodcov v rôznych hrách praktizovaných v staroveké Grécko a staroveký Rím, ako napríklad „hra Urania“ spomínaná v Odysea z Homera a ktorého obrazové nástenné maľby sa našli v Aténach v roku 1926.

Samotný šport je však veľmi mladý a jeho prvé profesionálne herné skupiny vznikli v strednej a severnej Európe v 20. storočí. V tom čase sa hralo podľa podoby futbal, v tímoch zložených z 11 hráčov, ako sa to stále praktizuje v niektorých európskych krajinách. Jeho vznik sa pripisuje profesorovi o telesná výchova Nemec Karl Schelenz (1890-1956).

V roku 1926 založil tzv regulácia medzinárodný šport a v roku 1928 bola počas IX letných olympijských hier založená Medzinárodná federácia amatérskej hádzanej. Z tohto telesa sa neskôr stala Medzinárodná hádzanárska federácia a v roku 1954 zorganizovala svoju prvú svetovú súťaž v kategórii mužov a o tri roky neskôr prvú v kategórii žien.

V 60. rokoch 20. storočia schválil nácvik hádzanej Medzinárodný olympijský výbor a od roku 1972 bol začlenený do tzv. olympijské hry.

Gól zápasu v hádzanej

Na konci zápasu vyhrá tím, ktorý strelil najviac gólov.

Cieľom hádzanej je streliť čo najviac gólov a zároveň zabrániť súperovi, aby urobil to isté. Na to musí byť lopta väčšinu času pod kontrolou a musí byť prinútená dostať sa do bránky súpera čo najviackrát. Na konci zápasu vyhrá tím, ktorý strelil najviac gólov.

Trvanie a výsledok

Typický hádzanársky zápas trvá približne hodinu a je rozdelený na dve časti po tridsať minút. V prípade mládežníckych tímov môže byť toto obdobie skrátené na 25 alebo 20 minút za tretinu. Medzi jednou a druhou periódou je povinný odpočinok 10 minút.

Na konci tohto času bude víťazom ten, kto strelil najviac gólov. V prípade nerozhodného výsledku sa poskytne ďalších 5 minút oddychu a potom sa bude hrať predĺženie o dvoch tretinách po 5 minút, pričom medzi nimi bude minúta oddychu.Ak nerozhodný výsledok pokračuje, postup sa zopakuje. Ak ešte nie je rozhodujúci výsledok, víťazný tím bude určený piatimi po sebe nasledujúcimi hodmi po siedmich metroch (7 m) na družstvo, kým sa nenájde víťaz.

Hádzanárske ihrisko a pozície

Veľkosť ihriska závisí od počtu hráčov v každom tíme.

Typické hádzanárske ihrisko je 40 metrov dlhé a 20 metrov široké (pre 7 hráčov, zvyčajne v interiéri) alebo 90-110 metrov dlhé a 55-65 metrov (pre 11 hráčov, zvyčajne vonku).

Bránky sú zvyčajne 2 metre vysoké a 3 metre široké, aj keď vo verzii pre 11 hráčov môžu byť ešte väčšie a bránková čiara (ktorá obmedzuje najbližší bod k bráne, z ktorého je možné hádzať loptu smerom k oblúku) 6 až 13 metrov od lukostreľby, v závislosti od verzie hry.

Každý gól má v držaní brankár, ktorý je trénovaný na to, aby sa dotkol lopty akoukoľvek časťou tela a ktorého úlohou je zabrániť súperovým gólom. Ostatní hráči, ktorí sa môžu lopty dotknúť iba rukami, sú usporiadaní podľa rôznych pozícií:

• Centrálne. Vedúce postavenie v rámci konštrukcie hry, ktoré slúži ako artikulátor tímu v obrane aj v útoku. Normálne je to on, kto dostane loptu od brankára na začatie útoku, a čo je dôležité, viac ako jeho sila a zručnosť, je jeho schopnosť pozorovať a plánovať hru.
  • Extrémne. Útočná pozícia, ktorá sa nachádza na každej strane ihriska, ich úlohou je vkĺznuť do súperovej obrany, takže sú to zvyčajne agilní, rýchli a ľahkí hráči.
  • Side. Pozícia asistencie pri góle, sú umiestnení po stranách stredného obrancu a sú to zvyčajne veľmi vysokí, korpulentní hráči so silnou strelou. Hrajú kľúčovú úlohu v obrane.
  • Pivot.Útočná pozícia, ekvivalentná útočníkovi vo futbale, ktorého poslaním je otvárať priestory v súperovej obrane. Zvyčajne sú to robustní hráči a zruční v boji zblízka.

Pravidlá hry v hádzanej

Pravidlá hry sú jednoduché: hráči musia ovládať loptu iba rukami a postupovať cez prihrávky a behy vo vnútri súperovho ihriska, až kým nedosiahnu výhodnú pozíciu na hodenie lopty smerom k cieľu. Len brankári môžu použiť akúkoľvek časť tela na zachytenie lopty.

Hráči, ktorí majú loptu, však môžu pred prihrávkou alebo streľbou na bránu urobiť iba tri kroky. Ak chcete robiť súvislejšie kroky, musíte loptu odraziť od zeme. Hra je plynulá a preruší sa len vtedy, keď tak rozhodne rozhodca.

Kontakt medzi hráčmi je nepretržitý a častý a je dovolené, aby sa hráči postavili proti sebe tvárou v tvár a bránili súperovi v postupe, ale v žiadnom momente sa nesmú udierať, strkať alebo na seba útočiť. Hráči, ktorí konajú nedovolene, môžu byť potrestaní žltou kartou a 2 minútovým ofsajdom; ak je hráč potrestaný trikrát v tom istom zápase, musí zápas opustiť (červená karta).